Strona bierze udział w konkursie organizowanym przez Zarząd Powiatu oraz Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju

W jaki sposób oszczędzać wodę?

 1. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów, golenia i innych podobnych czynności wykonywanych przy umywalce. Mycie zębów pod bieżącą wodą może spowodować straty nawet 9 l na minutę.
 2. Jeśli korzystasz z wanny, napełniaj ją do połowy lub jednej trzeciej. Jedna kąpiel może oznaczać wówczas oszczędność nawet 100 l wody.
 3. Skróć czas kąpieli pod prysznicem. 10-minutowy prysznic może prowadzić do zużycia nawet 180 l wody, czyli prawie tyle samo, ile potrzeba do napełnienia wanny. Podczas krótkiego, 4-minutowego prysznica zużyjemy jedynie 60 l.
 4. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety na przykład po wrzuceniu do niej śmieci, niedopałków papierosów, chusteczek higienicznych. Pamiętaj, że miska ustępowa to nie śmietnik.
 5. Uszczelnij spłuczki w toaletach oraz nieszczelne baterie przy umywalce, zlewozmywaku i wannie. Warto wiedzieć, że w zależności od stopnia nieszczelności ze spłuczki może wyciekać dziennie nawet 50 l wody, a z nieszczelnego kranu 30 l, co razem daje prawie 30 m3 rocznie.
 6. Używaj programów oszczędnościowych w pralkach i zmywarkach. Korzystaj z nich zawsze, gdy nie załadowujesz pełnego wsadu albo gdy ubrania lub naczynia są lekko zabrudzone.
 7. Ogranicz korzystanie z bieżącej wody podczas zmywania naczyń. Opracuj technikę oszczędnego zmywania, np. komorę zlewozmywaka do mycia napełnij wodą z płynem, do płukania - czystą.
 8. Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek, wystarczy wyjąć je na noc z lodówki.
 9. Nie wyrzucaj odpadków do zlewozmywaka - ich spłukanie pochłania duże ilości wody.
 10. Do mycia samochodu używaj wiadra z wodą, a nie węża. Zamiast 100 l zużyjesz 20. Unikaj również zmywania wężem chodnika, schodów, tarasu.
 11. Nie wylewaj wody, którą można wykorzystać ponownie. Tej po kąpieli można użyć na przykład do sprzątania, a tej po po myciu warzyw do podlania ogrodu.
Czy wiesz, że:

uszczelnienie zaworów i cieknących kranów daje oszczędność około 11 m3 wody rocznie za jeden kran - to prawie 80 zł.

Autor: Patryk Duda

Autorem strony jest Patryk Duda, Samorządowe gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju.